وبلاگ دکتر یدک

زمان تعویض تسمه تایم و چند مورد درباره آنزمان تعویض تسمه تایم

دکتر یدک

زمان تعویض تسمه تایم یکی از مهم ترین موضوعات در رابطه با تعویض لوازم یدکی

برای انواع ماشین ها به شمار می آید. نباید منتظر خراب شدن تسمه باشیم

بلکه در زمان معین باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم تا هزینه هایی چند برابری ایجاد نشود.

توجه به کارکرد و نوع ماشین می تواند زمان تعویض را به ما نشان بدهد.

 

 

زمان تعویض تسمه تایم؛ مهم ترین برای خودرو

زمان تعویض تسمه تایم یکی از مهم ترین موضوعات در رابطه با تعویض لوازم یدکی برای انواع ماشین ها به شمار می آید. حساسیت این موضوع به دلیل اهمیتی است که این قطعه در عملکرد اتومبیل دارد. تسمه تایم را نباید مانند دیگر قطعات خودرو مثلاً قطعات بدنه تصور کنیم و منتظر باشیم تا پس از خراب شدن برای تعویض آن اقدام کنیم.

راه درست این است که با حساسیت زیاد مراقب این قطعه ی مهم باشیم تا هرگز پاره نشود. علاوه بر این، از متخصصین و کارشناسان زمان تعویض تسمه تایم را برای ماشین خود بپرسیم. سپس از یک فروشگاه لوزم یدکی خودرو نظیر دکتر یدک که فروشنده لوازم یدکی اصل هستند، یک تسمه تایم با کیفیت خریداری کنیم. چون اگر تسمه به هر دلیلی پاره شود متأسفانه خسارت بسیار سنگینی به بار خواهد آمد.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم یکی از قطعات لاستیکی با دندانه هایی روی سطح آن است که بدون وجود آن، اتومبیل شما روشن نخواهد شد. علاوه بر این، حتی موتور ماشین هم حرکت نخواهد کرد. این تسمه روی پولی های میل لنگ و میل سوپاپ‌ قرار می گیرد و این دو را که قسمت هایی از موتور ماشین هستند، به یکدیگر وصل می کند. این قطعه ی لاستیکی دندانه دار کار زمان بندی عملکرد را برای میل سوپاپ ها انجام می دهد.

 

دکتر یدک

 

زمان تعویض تسمه تایم و چند مورد درباره آن

تمام شدن تایم تعویض تسمه تایم

با تمام شدن زمان تعویض تسمه تایم، این قطعه ی اصلی و مهم خودرو پاره می شود و خسارت پر هزینه ای برای صاحب خودرو ایجاد می کند. زمان بندی تنظیم شده توسط تسمه با پاره شدن آن به هم می خورد. همین باعث می شود تا در یک زمان سوپاپ ها و پیستون ها با یکدیگر برخورد کنند. همین برخورد، خرابی و کج شدن سوپاپ ها را به وجود می آورد. در نتیجه عملکرد خودرو با اختلال مواجه می شود. در صورت بالا بودن دور موتور و پاره شدن تسمه تایم حتی امکان آسیب دیدن سیلندر نیز وجود دارد. به این ترتیب، با یک بی توجهی به زمان تعویض تسمه تایم کلی از قطعات خودرو نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد.

زمان تعویض تسمه تایم چه موقع است؟

تایم تعویض تسمه تایم به عوامل متعددی وابسته است. عواملی مانند:

نوع خودرو و کارکرد آن

تایم  عوض کردن تسمه تایم علاوه بر این که به نوع خودرو بستگی دارد، به کارکرد و عملکرد خودرو نیز مربوط می شود. مثلاٌ برای خودروی پراید، بهترین تایم  تعویض تسمه تایم ۱۰۰ هزار کیلومتر است و برای ۴۰۵ این مقدار به ۷۰ هزار کیلومتر کاهش پیدا می کند.

تاریخ مصرف تسمه تایم

گاهی ماشین خیلی حرکت نمی کند ولی این ماشین هم نیاز به عوض کردن تسمه تایم دارد. عموماً حدود ۳ تا ۵ سال بعد از تاریخ تولید باید نسبت به تعویض آن اقدام شود.

خاموش شدن ناگهانی خودرو

چنانچه ماشینی که در حال حرکت است، به یکباره خاموش شد، هرگز استارت نزنید. استارت زدن مساوی می شود با ایجاد صدمات جدی تر. دنده ی خودرو را روی دنده یک تنظیم کنید. خودرو را هل بدهید. در صورت حرکت کردن ماشین، پاره بودن تسمه قطعی است. بنابراین تایم تعویض تسمه تایم فرا رسیده است و باید با یک یدک کش خودرو را به تعمیرگاه رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + بیست =

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X
دکتر یذک پاپ اپ