دکتر یدک : فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ایساکو و سایپا

دسته موتور

دسته موتور چیست؟

Engine Mount یا دسته موتور وسیله‌ مهار ارتعاشات و تکان‌ها و ضربات موتور است. در واقع این قطعه که به عبارت کامل‌تر Engine Anchor Mount خوانده می‌شود وظیفه‌ تحمل وزن موتور خودرو را بر عهده دارد. دسته‌ موتور نقش تکیه‌گاه موتور را بازی می‌کند تا موتور به کمک آن با تعادل و ثبات بیشتر وظایف خود را انجام دهد. مجموعه‌ سیستم فنی خودروها را می‌توان به پازلی تشبیه کرد که در کنار هم خودرو را به حرکت در می‌آورند. اما قطعات و تکه‌های این پازل برای ماندن در جای خود و عملکرد بدون استرس نیاز به ثبات و استحکام دارند. بنابراین هر قطعه باید به واسطه‌ قطعات دیگر یا به کمک بست‌های مخصوص به بدنه یا قطعات محکم دیگر چفت شود. موتور نیز به واسطه‌ قطعه‌ای که دسته‌ آن شناخته می‌شود به بدنه‌ خودرو محکم می‌شود. دسته موتور مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکیه‌گاه یا به نوعی بست در قطعات خودرو محسوب می‌شود. وظایف این قطعه را می‌توان اینگونه خلاصه کرد:

۱. تحمل وزن موتور

۲. جذب ارتعاشات ناشی از احتراق مخلوط سوخت و گاز در موتور

۳. پیشگیری از حرکت بیش از حد موتور در اثر نیروهای وارده از جاده

۴. جلوگیری از حرکت شدید موتور در زمان‌های شتاب‌گیری یا ترمز گرفتن

۵. کنترل تکان‌های جانبی موتور خودرو در زمان عبور از دست‌انداز

موتور در اثر ضربه‌های ناشی از رها شدن کلاچ یا درگیر شدن آن و خلاص شدن تایر‌ها به دلیل اتصال به بقیه قسمت ها علاقه زیادی به تکان‌های جانبی پیدا می‌کند تا این انرژی را دفع کند. این تکان‌ها معمولا به شکل گشتاورهای پیچشی هستند. تنها بخشی که می‌توان این گشتاورهای را تحمل کند شاسی خودرو است. اما در صورت محکم شدن کامل بدنه به شاسی، فشار زیادی به شاسی و موتور وارد می‌شود. برای کنترل این فشار، حالتی انعطاف‌پذیر در محل اتصال موتور و شاسی ایجاد می‌شود. در واقع دسته‌ موتور موظف است ضمن ایجاد توازن در دو دسته ارتعاشات وارده به خودرو که ناشی از جاده و عملکرد موتور هستند، فشار وارده به شاسی را نیز کاهش دهد.

انواع دسته موتور

دسته موتور معمولا به تعداد مختلف و در بالا و پایین یا طرفین موتور به کار می‌رود. این قطعه در کمپانی‌های گوناگون و با انواع مختلفی تولید می‌شود اما رایج‌ترین آن‌ها دو نوع

  • هیدرولیکی
  • لاستیکی

هستند. درواقع تمام انواع دسته موتور در این دو گروه قرار می‌گیرند و تفاوت‌های آن‌ها شامل جزئیاتی در طراحی و متریال‌شان می‌شود. شرح تفاوت‌ها و خصوصیات این دو قطعه را در ادامه خواهیم داشت.

دسته موتورهای هیدرولیکی

اما دسته موتورهای هیدرولیکی که نوع گران‌تر و پیچیده‌تر این قطعه هستند از دو لایه فنر، یک بخش لاستیکی یک سیال تشکیل شده اند. به همین خاطر هم به آنها هیدرولیکی گفته می‌شود. در واقع این نوع دسته موتور‌ از قابلیت‌های فنر و لاستیک و سیال هیدرولیک روغنی برای دفع و جذب ضربه در کنار هم بهره می‌برد. خصوصیت هیدرولیکی بودن آن‌ها به لایه‌های فنر و روغن در بین‌شان اشاره دارد. در دسته موتورهای هیدرولیکی دو لایه فنر که در هم قلاب هستند، وظیفه‌ی جذب نیرو و ضربات را برعهده دارند.

دسته موتورهای لاستیکی

این نوع که به دلیل مکانیزم ساده‌ترشان قیمت مناسب‌تری هم دارند در ابعاد مختلف با توجه به ابعاد موتور و وزن آن تولید می‌شوند. جنس آن‌ها از نوعی پلاستیک انعطاف‌پذیر با قابلیت جذب ارتعاشات و ضربات است. این جنس را پلاستیک کاشتنی می‌نامند که دوام بالایی نیز دارد. بخش لاستیکی این نوع دسته موتور بین دو صفحه‌ فلزی که معمولا از جنس چدن یا آهن است قرار می‌گیرد. دو صفحه یکی به بدنه یا شاسی و موتور یا بلوک سیلندر پیچ می‌شود.

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X